تبلیغات
گروه حسابداری و خدمات مالی - پولشویی
گروه حسابداری و خدمات مالی
بسم الله الرحمن الرحیم

با یکبار همکاری با گروه ما طعم متفاوتی از حسابداری و کارایی های آن را خواهید چشید و با خیالی آسوده تر و اطمینان بیشتر به تجارت خود ادامه خواهید


مرتبه
تاریخ : دوشنبه 19 مرداد 1394

پول شویی (Money Laundering) یك فعالیت غیرقانونی است كه در طی انجام آن، عواید و درآمدهای ناشی از اعمال خلاف قانون، مشروعیت می یابد. به عبارت دیگر پولهای كثیف ناشی از اعمال خلاف به پولهای تمیز تبدیل گردیده و در بدنه اقتصاد جایگزین می شود. این عمل، یك روش معمول و منطقی برای بدست آوردن سود از فعالیتهای غیرقانونی برای مجرمان می باشد. خلافكاران از طیف وسیع اعمال غیر اخلاقی و غیر قانونی مانند قاچاق مواد مخدر، تقلبات، ثروتهای قابل مصادره، گروگانگیری، قمار و همچنین اهدای پول به سازمانهای تروریستی و حتی تقلبات مالی در اینترنت و یا دیگر ابزار اطلاع رسانی سودهای كلانی را بدست می آورند.

پول شویی شامل همه فعالیت هایی است که باعث می شود ظاهر پولهای کثیف و درامدهای غیرقانونی و غیرمشروع ، تطهیر و شسته شود ، رنگ درامدهای قانونی پیدا کند و از این طریق وارد چرخه های اقتصادی شود . در ایران قاچاق مواد مخدر عمده ترین منبع پولشویی ارزیابی می شود.

مهمترین سند بین‌المللی جهانشمولی كه قبل از كنوانسیون پالرمو مبادرت به تعریف تطهیر پول نموده، از این حیث، نقطة عطف محسوب می‌گردد. كنوانسیون وین 1988 ملل متحد علیه قاچاق غیرقانونی داروهای مخدر و مواد روانگردان است. در ماده 3 كنوانسیون مزبور، تطهیر پول، اینگونه تعریف شده است: - تبدیل یا انتقال اموال با علم بر این‌كه چنین اموالی ناشی از جرم قاچاق غیرقانونی داروهای مخدر و مواد روان‌گردان یا ناشی از مشاركت در چنین جرمی است، به منظور اختفا یا انحراف منشأ غیرقانونی مالی یا به منظور كمك به كسی كه در ارتكاب چنین جرمی نقش داشته، تا از آثار قانونی اعمال ارتكابی خود رهایی یابد. - اختفا یا انحراف ماهیت واقعی، منبع، محل استقرار، نقل و انتقال، حركت، حقوق متعلقه یا مالكیت اموال با علم بر اینكه چنین اموالی ناشی از جرم مقرر در این ماده یا ناشی از عمل مشاركت در چنین جرمی است. ماده یك طرح دستور‌العمل جوامع اروپایی در مارس 1990 تطهیر پول را اینگونه تعریف می‌كند: تبدیل یا انتقال اموال با علم به این كه چنین اموالی از جنایت سنگینی ناشی شده است به منظور اختفا یا انحراف منشأ غیرقانونی اموال یا كمك به هر شخصی كه به ارتكاب چنین جرم یا جرایمی مبادرت می ورزد، به منظور رهایی یافتن از آثار حقوقی اقدام وی و اختفا یا انحراف ماهیت واقعی، منبع، محل استقرار،‌انتقال، حركت، حقوق مربوط به اموال یا مالكیت اموال با علم بر اینكه كه چنین اموالی از ارتكاب یك جنایت شدید نشأت گرفته است.


تاریخچه

تطهیر پول «به عنوان یك جنایت» دو دهه سابقه دارد و عملاً از دهه 1980 و اساساً در مورد قاچاق دارو جلب توجه نموده است. با این حال، سابقة تطهیر پول، بسیار بیشتر از این است. گفته می‌شود كه اصطلاح «تطهیر پول» ریشه در مالكیت خشكشویی ‌ها توسط مافیا در ایالات متحده دارد. باندهای جنایتكارانه، مبالغ عظیمی حاصل از فحشا، قمار، قاچاق مواد الكلی و اخاذی به‌دست می‌آوردند و نیاز به منابعی داشتند كه درآمدهای خود را مشروع جلوه دهند. یكی از شیوه‌هایی كه آنها می‌توانستند به این هدف خود نایل شوند، خریداری تجارت‌خانه‌های مشروع خارجی و ادغام منافع غیرقانونی خود با درآمدهای قانونی ای بود كه از این تجارت‌خانه‌ها به‌دست می‌آوردند. خشكشویی ‌ها توسط این باندها انتخاب شدند به دلیل این كه بدین وسیله، منافع غیرقابل تردیدی از این راه به دست می ‌آوردند. شاید علت انتخاب عنوان «تطهیر» یا «شست و شوی» از همین جا نشأت گرفته است؛ یعنی این واژه از دهه‌های بیست و سی قرن بیستم در آمریكا به شست‌و شوی خانه‌هایی كه مافیا آنها را از پول نامشروع حاصل از قمار، قاچاق، فحشا و نظایر آنها خریداری كرده بودند و پول كثیف را به داخل آنها تزریق می‌نمودند، اطلاق می‌شد. بر اساس یك نظر دیگر، علت انتخاب واژه «پول‌شویی» یا «تطهیر پول» برای این عمل، آن است كه این روند، مثل یك شست و شوی خانه یا ماشین لباس‌شویی كه چرك و كثافت را از لباسها جدا می‌كند. عمل كرده، با جدا كردن كثافات ناشی از جرم از پول، یا هر مال دیگر ناشی از جرم، آن را پاك می سازد. به هر حال، دولتها از دهة‌1980 به فكر خطر تطهیر پول و مبارزه با آن افتادند و به این نتیجه رسیدند كه سازمانهای جنایتكارانه از طریق منافع عظیمی كه از قاچاق داروها تحصیل می‌كنند، اقتصاد را تخریب نموده، سیستم اقتصادی را فاسد می‌كنند.

به عقیده برخی نخستین بار فردی به نام آلکاپون گروهی به آلکاپونها تشکیل داد. این گروه به زور از مردم اخاذی می کردند. آنان برای پنهان کردن شیوه عمل خود،رختشویخانه ای تاسیس و وانمود می کردند درآمد خویش را از این راه بدست می آورند و نه از راه نامشروع. اصطلاح پول شویی اینچنین شکل گرفت.


روش های پولشویی

شیوه های تطهیر پول پیچیده و متنوع است. شیوه های پول شویی، به عواملی چون نوع خلاف انجام شده، نوع سیستم اقتصادی و قوانین ومقررات كشوری كه در آنجا خلاف صورت گرفته و نوع مقررات كشوری كه درآنجا پول تطهیر می شود، بستگی دارد. از معمولیترین و مهمترین روشهای پولشویی این است كه پول شویان برای كاهش جلب توجه مجریان قانون به عملیات پول شویی، مقادیر زیادی پول نقد را به مقادیر كوچكی تبدیل نموده و یا بطور مستقیم در بانك سرمایه گذاری كرده و یا با آن ابزارهای مالی چون چك، سفته و غیره خریده و در مكانهای دیگر سپرده گذاری می كنند. ازشیوه های دیگر تطهیر پول می توان به سرمایه گذاری موقت در بنگاههای تولیدی - تجاری قانونی، سرمایه گذاری در بازار سهام و اوراق قرضه، ایجاد سازمانهای خیریه قلابی، سرمایه گذاری در بازار طلا و الماس، شركت در مزایده های اجناس هنری و كالاهای قدیمی و انتقال پول به كشورهای دارای مقررات بانكی آزاد مثل كشور سوئیس اشاره نمود. به صورتی كه پول كثیف زمانی كه در فعالیتهای قانونی وارد شده وسرمایه گذاری شود، در طول گردش و دست بدست شدن با پولهای تمیز مخلوط می شود، بطوری كه دیگر شناسایی آن ناممكن می گردد. متأسفانه ، تاکنون روش قابل قبولی برای اندازه گیری حجم پولشویی ارایه نشده است.


ناثیر پول شویی بر اقتصاد

پولشویی به عنوان یک جرم مالی تأثیر منفی چشمگیری بر رشد و توسعه اقتصادی کشورها به جای می‌گذارد. در قطعنامه ای كه در ژوئن سال ۱۹۹۸ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب گردید، تخمین زده شد كه سالانه دست كم ۲ میلیارد دلار پول تطهیر می گرد. از جمله اثرات منفی پول شویی می توان موارد زیر را نام برد:

  • تخریب بازارهای مالی
  • فرار سرمایه به صورت غیر قانونی از كشور
  • افزایش پول شویی و جرم و جنایت سبب كاهش تقاضای پول و كاهش معینی در نرخ سالانه تولید ناخالص ملی می شود
  • ورشکستگی بخش خصوصی
  • کاهش بهره‌وری در بخش واقعی اقتصاد
  • افزایش ریسک خصوصی سازی،
  • تخریب بخش خارجی اقتصاد ،
  • بی‌ثباتی در روند نرخ‌های ارز و بهره،
  • توزیع نابرابر درآمد و آثار منفی دیگر می‌شود که همه آنها به نحوی رشد و توسعه اقتصادی را تحت تأثیر منفی قرار می‌دهند.


مصادیق پول شوئی

همان‌طور كه از تعاریف فوق استنباط می شود، امروزه پنج عمل (فعل و ترك فعل) اصلی درخصوص تطهیر پول وجود دارد: 1-3- كمك به دیگری برای حفظ منافع ناشی از جرم. 2-3- تحصیل،‌ تصرف و استفاده از منافع مجرمانه. 3-3- اختفا یا انتقال منابع برای اجتناب از تعقیب یا حكم مصادره. 4-3- عدم افشای ارتكاب جرم تطهیر پول در صورت علم به آن یا ظنین شدن به آن. 5-3- اطلاع‌رسانی نهانی. منظور از كمك به دیگری برای حفظ منافع جرم، این است كه شخصی با همكاری دیگری و با علم و یا سوء ظن به این كه دیگری به قاچاق دارو (مخدر) یا رفتار مجرمانه دیگری اشتغال دارد یا از این طریق، منافعی تحصیل كرده است، به وی كمك كند كه منافع حاصل را حفظ یا كنترل كند، به نحوی كه او را قادر سازد آن منافع را به نفع خود سرمایه‌گذاری نماید. منظور از مورد دوم، استفاده یا تصرف اموالی است كه شخص می‌داند منافع حاصل از قاچاق دارو (مخدر) یا رفتار مجرمانه دیگری است و حداقل از ارزش واقعی كمتر تحصیل شده است یا دلایل كافی وجود دارد كه چنین سوء ظنی پیدا كند. اختفا عبارت از گمراه كردن یا از بین بردن یا انتقال منافع حاصل از قاچاق دارو یا رفتار مجرمانه دیگر به منظور رهایی دادن شخصی از تعقیب یا كمك كردن به اوبه منظور گریختن از چنگ عدالت است. این جرم، زمانی محقق می‌شود كه شخص كمك ‌كننده، از ماهیت اموال اطلاع داشته است كه به آن سوء ظن پیدا كند. مورد چهارم، فقط به قاچاق دارو (مخدر) و تروریسم مربوط می‌شود و به عواید و منافع حاصل از جرم به‌طور كلی ارتباط ندارد. این جرم، زمانی واقع می‌شود كه شخصی در جریان عملیات تجاری، شغلی یا استخدامی خود، از وجود جرم اطلاع حاصل كند و به پلیس یا مأمور گمرك اطلاع ندهد. منظور از اطلاع‌رسانی نهایی نیز این است كه فرد مطلعی، اطلاعات یا هر امر دیگری را كه می‌تواند به جریان كشف، ‌تعقیب و رسیدگی خلل وارد كند، به اطلاع مظنون برساند. این امر زمانی پیش می‌آید كه كسی اطلاع یا ظن حاصل می كند كه پلیس به فعالیتهای كسی آگاه یا ظنین شده و رسیدگی پلیسی در مورد تطهیر پول آغاز شده و یا در شرف آغاز شدن است و با اطلاع رسانی مخفیانه به مظنون، جلو كشف جرم را می گیرد و یا در روند آن اخلال ایجاد می‌كند.


مراحل تطهیر

برای تطهیرعواید ناشی از جرم، سه مرحله متمایز از هم؛ یعنی «استقرار»، «استتار» و «ادغام» طی می‌شود:

استقرار

چون جرایم مقدم بر تطهیر، عمدتاً جرایمی است كه پول نقد فراوانی از فعالیتهای نامشروع عاید مرتكبان می‌كند، در این مرحله، وجوه حاصل شده، وارد سیستم مالی یا اقتصاد خرد می‌شود و یا به خارج از كشور انتقال می‌یابد تا در دسترس نباشد و امكان كشف از بین رود و سپس در فرصتهای بعدی، آنها را به اموال دیگری مثل چكهای مسافرتی، حوالجات و غیره تبدیل كنند. همچنین ممكن است این وجوه به اشیای گران‌قیمت؛ مثل آثار هنری، هواپیما و فلزات و سنگهای قیمتی تبدیل شده، سپس مجدداً فروخته شود.


استتار

در این مرحله، كوشش می‌شود با ایجاد پوششهای پیچیده با معاملات مالی، منبع واقعی تملك اموال مخفی گردد یا وارونه جلوه‌گر شود. هدف از استتار، آن است كه پولهای غیرقانونی ناشی از ارتكاب جنایت، با معاملات مالی پیچیده، از منشأ اصلی خود جدا شود. این روند، غالباً با نقل و انتقال فرامرزی با وسایل الكترونیك صورت می‌گیرد. با توجه به حضور گسترده تجارت الكترونیكی ابعاد پیچیدگی كشف این جرم، بیشتر روشن می‌شود. تطهیر‌كنندگان همچنین به معاملات پیچیده سهام و دلالی نیز مبادرت می ‌ورزند.


ادغام

در این مرحله، پول وارد سیستم اقتصادی و مالی مشروع می‌گردد و مشابه تمام اموال دیگر است و تشخیص آن از اموال مشروع، غیرممكن می‌گردد. وارد شدن پول «پاك شده» به سیستم اقتصادی توسط تطهیر‌كننده، همراه با مانورهایی است كه وانمود كند مال به طریق مشروع تحصیل شده است. در این مرحله، از شگردهای مختلفی استفاده می‌شود: الف) ایجاد شركتهای بی ‌نام یا با نام مستعار در كشورهایی كه حق‌ حفظ اسرار (حق خلوت) تضمین گردیده است. مجرمان سپس با انجام معاملات قانونی ، از محل وجوه تطهیر شده، به خودشان وام می‌دهند و حتی در بازپرداخت وام، ادعای معافیت مالیاتی می ‌كنند. ب) ارسال صورت‌حسابهای غیرواقعی صادرات و واردات كالاهایی كه افزایش قیمت زیادی دارد، به تطهیر‌كنندگان اجازه می‌دهد كه پول را از شركتی به شركت دیگر و از كشوری به كشور دیگر انتقال دهند و صورت‌حسابها منشأ پول را قانونی جلوه می‌دهد. ج) یك روش ساده‌تر، ارسال پول از بانك متعلق به خود تطهیر‌كنندگان به بانكهای موجود در «بهشت‌های مالیاتی» است.
طبقه بندی: حسابداری مالیاتی، 
برچسب ها: پولشویی، پول شویی،
ارسال توسط پیمان صابری زوارم
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
چه مطالبی بیشتر در وبلاگ قرار بگیرد؟


صفحات جانبی
سایتهای مفید
خواندنی
كوروش كبیر: سه چیز را با احتیاط بردار:قدم,قلم,قسم سه چیز را پاك نگه دار: جسم,لباس,خیال. از سه چیزكار بگیر:عقل,همت,صبر از سه چیز خود را دور نگه دار:افسوس,فریاد ,نفرین. سه چیز را آلوده نكن:قلب,زبان,چشم اما سه چیز را هیچ گاه فراموش نكن:خدا,مرگ,دوست.
ارتباط با مدیر سایت
آدرس ایمیل ما: HesabPardazan.Amin@gmail.com HesabPardazan@yahoo.com ارسال مستقیم پیام به ایمیل مدیریت
مطالب خواندنی