تبلیغات
گروه حسابداری و خدمات مالی - معرفی زوارم
گروه حسابداری و خدمات مالی
بسم الله الرحمن الرحیم

با یکبار همکاری با گروه ما طعم متفاوتی از حسابداری و کارایی های آن را خواهید چشید و با خیالی آسوده تر و اطمینان بیشتر به تجارت خود ادامه خواهید


معرفی زوارم :

(منبع : سایت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور)

 

موقعیت و تاریخچه

روستای زوارم، از توابع بخش مرکزی شهرستان شیروان، با مختصات جغرافیایی 57 درجه و 44 دقیقه طول شرقی و 37 درجه و 19 دقیقه عرض شمالی، در 28 کیلومتری جنوب شرقی شیروان و 83 کیلومتری بجنورد قرار دارد.

این روستا از شمال به روستاهای شیرآباد و ورقی، از جنوب به روستاهای مشهد طرقی و قرینانلو و که شخری، از شرق به روستای بزآباد و از غرب به روستاهای قزل حصار و باداملق محدود می‏شود. کوه تمغ در 3 کیلومتری جنوب غربی و کوه شفلی در 3 کیلومتری جنوب شرقی روستا واقع شده‏اند.

روستای کوهپایه‏ای زوارم از سطح دریا 1300 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن معتدل کوهستانی است. میانگین بارندگی سالانه آن 179 میلی‏متر گزارش شده است. رودخانه پر آب زوارم میان روستا جریان دارد.

روستای زوارم قدمتی هفتصد ساله دارد و در گذشته مرکز خان‏نشین منطقه بوده است. از جمله حاکمان و خوانین معروف آن، می‏توان به الهیار خان مین باشی، شاهرخ خان (از حاکمان شیروان)، مرتضی بیک و شاهپورخان نگهبان اشاره کرد.

صنیع‏الدوله در کتاب مطلع‏الشمس و ناصرالدین شاه در سفرنامه خراسان از روستای زوارم یاد کرده‏اند و جزئیاتی از مشاهدات خود از روستا را یادداشت نموده‏اند.

تپه دست ریزارک و قزلرقلعه نشانگر استقرار و قدمت روستای زوارم می‏باشد. اسم روستا، در گذشته «دواُ لدِرِم» بوده است که بعدها به زوارم به معنی دره بهشت تغییر نام یافته است.

مردم روستای زوارم به زبان‏ ترکی و فارسی سخن می‏گویند. مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

 

جاذبه های گردشگری :

در منطقه ییلاقی زوارم که در طول 25 کیلومتر از ابتدای دره زوارم تا کوه‏های تخت میرزا و شخری امتداد می‏یابد، چشمه‏سارها، آبشارها، حوضچه‏های سنگی، کوه‏های سر به فلک کشیده، باغ‏های میوه، رودخانة پر آب، مراتع غنی و انواع گیاهان دارویی و خوراکی موزائیک بسیار زیبایی از طبیعت را به نمایش درآورده‏اند.

رودخانه زوارم، از کوه‏های جهان ارغیان موسوم به تخت میرزا سرچشمه می‏گیرد و در مسیر خود مزارع و باغ‏های روستاهای زوارم، شیرآباد، ورقی، عبدآباد و توده را مشروب می‏سازد و به رودخانه اترک می‏پیوندد. سواحل این رودخانه اتراق‏گاه‏های مناسبی برای گردشگران دارد.

اوچ دوشی، از مکان‏های تفرجگاهی روستاست، که سه چشمه‏ی جوشان دارد. این چشمه‏ها، از دامنه کوه به طرف دره سرازیر می‏شوند. پیرامون این چشمه‏ها سرسبز و زیباست.

یخدان که در گذشته به عنوان سنگر نیز مورد استفاده قرار می‏گرفت چشمه‏ای به همین نام دارد که به عنوان آب معدنی یخدان معروف است. رو به روی چشمه یخدان، چشمه کوچک دیگری به نام دامچولوق جریان دارد.

میم لی، دره‏ای پر آب و سرسبز با چشمه‏ها، باغ‏ها و النگ‏زارهای فراوان است. انتهای این دره به زلزله خانه و چقر النگ و تخت میرزا در کوه‏های شاه جهان می‏رسد.

دره چقر النگ، دو چشمه معروف قاینار چشمه و قرمز چشمه می‏جوشد و از مناطق بسیار خوش آب و هوای ییلاقی به شمار می‏آید.

منطقه شخری، با انواع درختان و باغ‏های بزرگ و چند هزار ساله گردو و میوه‏های دیگر، از مناطق یلاقی روستاست. دسترسی به این منطقه، منوسط به گذشتن از دره‏ها و گذرگاه‏های صعب‏العبور پرآب و سرسبز به طول 15 کیلومتر است. شخری چندین چشمه پرآب دارد و در گذشته، ییلاق خوانین بوده است. آثار برج و باروها و خانه‏های مخروبه‏ای در آن به جا مانده است.

پوشش گیاهی غنی با انواع گیاهان دارویی و خوراکی مانند کاسنی، گون، کمای، زیره، پونه، درمنه ترکی، پوپک، ساری گل، کاکوتی، گزنه، ترخ، چریش، سیب کوهی و زردآلوی کوهی از دیگر جاذبه‏های طبیعی پیرامون این روستا است.

قزلر قلعه، دژی محکم و تسخیرناپذیر است که در بلندترین نقطه ارتفاعات روستا ساخته شده است و راهی صعب‏العبور و دیوارهای قطور سنگی دارد. قزلر قلعه به معنی دختر قلعه یا قلعه دختران است و به معنی قلعة فتح نشده می‏باشد.

تپه ارک دست ریز و مسجد قدیمی روستا، از دیگر آثار تاریخی آن است.

 

الگوی معیشت و سکونت :

بنابر آمار سال 1375، روستای زوارم 1687 نفر جمعیت داشته است که در سال 1385 به 2484 نفر افزایش یافته است.

درآمد اکثر مردم روستای زوارم از فعالیت‏های زراعی، دامداری، باغداری و صنایع دستی تأمین می‏شود. کشت آبی و دیم در روستا رواج دارد و از محصولات عمدة آن، می‏توان به گندم، جو، سیب‏زمین، چغندر قند و خیار اشاره کرد. گردو، گیلاس، انگور، زردآلو، هلو، بادام و کشمش از محصولات باغی آن است.

پرورش گاو و گوسفند در روستا رایج است و مهم‏ترین محصولات دامی آن شامل گوشت و فرآورده‏های لبنی مانند شیر، ماست، کره، کشک و دوغ می‏باشد.

در اطراف روستا، انواع گیاهان دارویی و خوراکی، مانند کاسنی، کاکوتی، گون، زیره، ساری گل و کمای می‏روید که جمع‏آوری، عمل‏آوری و فروش آن‏ها، بین روستاییان رواج دارد. عرق چهل گیاه یکی از محصولات دارویی روستاست. زنان روستا ضمن همکاری در فعالیت‏های زراعی به بافت قالی نیز اشتغال می‏ورزند.

روستای پایکوهی زوارم، با بافت مسکونی متمرکز، در شیبی ملایم استقرار یافته است. چشمه‏های پرآب و باغ‏های سرسبز درون بافت قدیمی روستا، زیبایی آن را دو چندان کرده است. شکل خانه‏ها و کاربری فضاهای درونی آن، از نوع فعالیت و معیشت مردم روستا تأثیر پذیرفته است.

سقف خانه‏ها، چوبی است و معمولاً دیوارهای آن‏ها، گل اندود شده‏اند. مصالح به کار رفته در بناهای قدیمی شامل گل، سنگ، خشت و چوب است. در ساخت خانه‏های جدید، از مصالح سیمان، آجر، تیرآهن و گچ استفاده می‏شود.

 

مراسم و آداب و رسوم :

مردم روستای زوارم در اعیاد مذهبی قربان، غدیر، فطر و میلاد پیامبر به جشن و سرور و در ایام وفات و شهادت ائمه به سوگواری می‏پردازند. برگزاری مراسم تحول سال نو، سیزده بدر و چهارشنبه سوری، در میان روستاییان رواج دارد. کشتی با چوخه از بازی‏های محلی روستاست که در ایام جشن و شادی برگزار می‏شود.

استفاده از انواع آوازها و آهنگ‏های کردی و ترکی همراه با سازهای محلی دوتار و کمانچه، در مراسم عروسی و جشن‏های روستا رواج دارد. در منطقه شیروان، نوازندگان حرفه‏ای دوتار که به «بخشی» معروفند، معمولاً در صدر مجلس می‏نشینند.

پوشاک غالب مردم روستای زوارم، همانند لباس‏های معموی است. مردان معمولاً از کت و شلوار و زنان از لباس‏های معمول زنانه استفاده می‏کنند. افراد میانسال و کهنسال روستا در مراسم و جشن‏های خاص از لباس محلی استفاده می‏کنند. قالی‏بافی از صنایع دستی عمده روستا است.

غذاهای محلی روستا، مشتمل بر انواع آش‏های رشته و دوغ، اشکنه و فطیر مسکه (نوعی نان محلی خوش طعم همراه با کره محلی)؛ انواع کباب و آبگوشت است.

دسترسی: این روستا از طریق شهر شیروان قابل دسترسی است و جاده‏ای مناسب و آسفالت دارد.

 

 

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
چه مطالبی بیشتر در وبلاگ قرار بگیرد؟


صفحات جانبی
سایتهای مفید
خواندنی
كوروش كبیر: سه چیز را با احتیاط بردار:قدم,قلم,قسم سه چیز را پاك نگه دار: جسم,لباس,خیال. از سه چیزكار بگیر:عقل,همت,صبر از سه چیز خود را دور نگه دار:افسوس,فریاد ,نفرین. سه چیز را آلوده نكن:قلب,زبان,چشم اما سه چیز را هیچ گاه فراموش نكن:خدا,مرگ,دوست.
ارتباط با مدیر سایت
آدرس ایمیل ما: HesabPardazan.Amin@gmail.com HesabPardazan@yahoo.com ارسال مستقیم پیام به ایمیل مدیریت
مطالب خواندنی