تبلیغات
گروه حسابداری و خدمات مالی - معرفی استان خراسان شمالی
گروه حسابداری و خدمات مالی
بسم الله الرحمن الرحیم

با یکبار همکاری با گروه ما طعم متفاوتی از حسابداری و کارایی های آن را خواهید چشید و با خیالی آسوده تر و اطمینان بیشتر به تجارت خود ادامه خواهید


 

منبع :سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

 

معرفی استان خراسان شمالی :

این استان كه از تقسیم استان بزرگ خراسان (سابق) بوجود آمده، دارای 6 شهرستان به نام‌های بجنورد، شیروان، اسفراین، جاجرم،فاروج، مانه و سملقان با مركزیت بجنورد و15  بخش و 40 دهستان و بیش از 1000 روستای دارای سكنه است كه جمعیت تقریبی آن تا سال 1384 بالغ بر 850.000 نفر برآورد شده است.

                 بجنورد

 نام بجنورد در كتاب های قدیمی بوزنجورد آمده است. بوزنجورد معرب كلمه بیژن گرد است، ‌ ولی به مرور با اندك تحریفی به صورت بجنورد تلفظ می شود. گرد به معنای شهر و آبادی است و بجنورد به معنی شهر بیژن است. در شمال غربی بجنورد كنونی تپه‌ای قدیمی وجود دارد كه آثار بسیار كهنی از شهر تاریخی بیژن گرد را در خود جای داده است و به بیژن یورت  معروف است. گفته می شود كه بجنورد قدیمی در محل همان تپه قرار داشته كه اكنون ساربان محله نامیده می شود.

  • آرامگاه باباتوكل

 چشمه باباامان

 چشمه بش قارداش

 غاركنه گرم

 غارگنج كوه

امامزاده سلطان سیدعباس

 عمارت مفخم

                  شهر شیروان

 با توجه به تحقیق و كاوش در آثار باقی مانده در روستاها و آبادی های قدیمی،  می توان گفت این منطقه قبل از اسلام مسكونی بوده و دارای قدمت طولانی است.  مردم شیروان در سال 31 هجری ـ در زمان خلافت عثمان - به اسلام روی آوردند.

 در دوران طاهریان و سامانیان،  با اینكه ذكری از نام شیروان نیامده است،  لیكن از بعضی قراین پیداست كه این شهر به صورت قصبه ای پابرجا بوده است. سلطان محمود غزنوی در لشگركشی خود به هندوستان،  یك شبانه روز در حد فاصل ورگ ـ رزمغان  توقف كرده بود،  و این محل هنوز هم در میان مردم شیروان به تخت سلطان محمود معروف است.

 از نظر تاریخی، رونق شهر شیروان به دوره فرمانروایی خوارزمشاهیان مربوط است. این شهر در دوران حكومت قاجار یكی از مناطق مهم درگیری های حكام محلی بود.  شهر شیروان در سال 1308 بر اثر زلزله به كلی ویران شد و پس از دوسال،  بار دیگر با اسلوب جدید شهرسازی تجدید بنا گردید.

 آرامگاه تیموری

 غاركافرقلعه

 غارپوستین دوز

 ییلاق اوغاز

 ییلاق گلبل نامانلو

 منطقه حفاظت شده گلول

 امامزاده حمزه رضا

 بقعه شیخ رشیدالدین محمد

                 شهر اسفراین

 دروجه تسمیه اسفراین برخی معتقدند، این شهر را اسفندیار بنا نهاده است و لذا به نام بانی آن،  اسفراین نامیده شده است. بیهقی اصل این اسم را آسپرآئین دانسته كه اسپر به معنی سپر و آئین به معنی راه و رسم است. اسفراین جزو اولین مراكز جمعیتی است كه اقوام آریایی پس از ورود به ایران درآن سكنی گزیدند. شهر اسفراین با اینكه در طول تاریخ صدمات فراوانی متحمل شده است، لیكن با تلاش و همت مردم به توسعه قابل توجهی دست یافته است و در حال حاضر یكی از شهرهای آباد استان خراسان به شمار می آید.

  • آرامگاه شیخ شاه علی اسفراینی

 قلعه حسن آباد

 قلعه قیصر

 قلعه صعولك

 زادگاه نوشیروان

 بازمانده شهرقدیمی بلقیس

 غارنوشیروان

 غارعبادتگاه شیخ احمدذاكر

 منطقه حفاظت شده ساری گل

 امامزاده عبدالله كوران

 امامزاده شاهزاده زید

 بقعه شیخ محمدرشیدالدین

 امامزاده شاهزاده جعفر

  

                شهرستان مانه وسملقان

 شهرستان مانه وسملقان دارای قدمتی 700 ساله با وجود بیش از 1500 اثر باستانی وتاریخی از هزاره قبل از میلاد تا دوره معاصر را شامل می شود.این خطه پهناور در زمان داریوش اول جزء ایالت پارت بوده ودر عهد اشكانیان به علت خاستگاه این قوم بزرگ مهمترین مركز حكومتی پارتها محسوب می شده است . وجود تپه های شهرآرا-قلعه خان -كلیسای اسپاخو-كشف صدها سكه دوره ساسانی -كشف اشیاء متعدد مربوط به دوره هخامنشیان -اشكانیان -ساسانیان -سلجوقیان-غزنویان-صفویه تا قاجار همه وهمه دلیل این مدعااست.

  مانه وسملقان با وسعتی قریب به 600 كیلومتر مربع در شهریور ماه سال 1380 با مركزیت شهر آشخانه عنوان شهرستان را به خود اختصاص داد. این شهرستان از غرب با شهرستانهای كلاله -مراوه تپه واز شرق به شهرستان بجنورد و از شمال با منطقه راز وكشور تركمنستان واز جنوب با شهرستان جاجرم همسایه می باشد.

 جمعیت شهرستان حدود 100 هزار نفر بوده كه از این تعداد 50% مرد و50% زن می باشند.

  از تعداد كل جمعیت شهرستان حدود 80درصد در نقاط روستایی ساكن هستند وشغل اصلی آنها كشاورزی و دامداری است ومتشكل از اقوام مختلف كرد -ترك -بلوچ -تركمن -فارس خاوری می باشد.86درصد جمعیت شهرستان پیرو مذهب شیعه و14درصد اهل تسنن می باشند . 76درصد از ساكنین به زبان كردی وسایر مردم به زبانهای تركی -تركمنی وفارسی تكلم می نمایند.

 آب وهوا در بخشهای مركزی وسملقان از نوع سرد وخشك و در بخش مانه معتدل است .

 ارتفاع از سطح دریا در مركز شهرستان (آشخانه) 850 متر ومتوسط بارندگی سالانه 310 میلیمتر می باشد.از نظر كشاورزی دارای 66000 هكتار زمین مستعد آبی ودیم است .

 دره دركش وجنگل دركش تنها جنگل بلوط  شرق كشور

 امامزاده قاسم

 آبشار دیدنی بیار

 چشمه آب گرم مهمانك

 ارتغاعات كشانك ،

 بقعه امامزاده دلاور

 منطقه هاور

 ارتفاعات و دره سرسبز جوزک

 سد شیرین دره

 آتشکده اسپاخو

  

                شهرستان جاجرم

 جاجرم را می‏توان از جمله قدیمی‏ترین سكونت گاه‏هاى بشر محسوب نمود. زیرا طى كاوش‏هاى انجام گرفته در این منطقه آثارى بدست آمده است كه قدمت برخى از آن‏ها به بیش از پنج هزار سال قبل می‏رسد و بیانگر آن است كه این سرزمین یكى از زیست گاه‏هاى اولیه بشر بوده است. آثار به دست آمده در تپه پهلوان، حیدران و كلاته حسن جاجرم، كه غالباً قطعات سفال می‏باشند، نشانگر ذوق و سلیقه بالاى سازندگان آن بوده است.در زمان هخامنشیان جاجرم جزو ساتراپ پارت بود و وقتى اشكانیان به قدرت رسیدند به یكى از مراكز مهم تجارى تبدیل شد، كه این موقعیت را در زمان ساسانیان نیز حفظ كرد.

 امروزه با احداث كارخانجات صنعتى از جمله كارخانه تولید آلومینا در جاجرم، این شهرستان به یكى از مراكز مهم صنعتى استان خراسان شمالى تبدیل شده است و داراى موقعیت ممتازى در كشور است.

 مسجد جامع جاجرم

 مسجد جامع درق

 مسجد جامع ایور

 قلعه جلال الدین

 آرامگاه خواجه علی مهزیار

 رباط عشق

 حمام قدیمی جاجرم

 پناهگاه حیات وحش میان دشت

 مقبره شیخ اندقان

 رباط قره بیل

 تپه پهلوان

  

                شهرستان فاروج

 شهرستان فاروج در گذشته مركز دهستان فاروج بود كه در جنوب شرقى شهرستان شیروان واقع شده است. فاروج پس از آن كه خراسان شمالى شكل گرفت به شهرستان تبدیل شد و امروزه یكى از شهرستان‏هاى شرقى استان خراسان شمالى است كه با شهرستان قوچان در استان خراسان رضوى همسایه است.

 منطقه نمونه گردشگری خسرویه

 آرامگاه شاهزاده عبدالرحمن خرق

 قلعه تاریخی علی آباد

 روستای اسفجیر

 آب انبار صفی آباد

 قلعه شاه جهان

 امامزاده جعفر سیاه دشت

 دره مایوان معروف به بهشت فاروج

   

موقعیت طبیعی :

اقلیم مدیترانه خراسان شمالی که تفاوت چشمگیری با سرزمینهای مجاور خویش از نظر برخورداری از مواهب طبیعی دارد، در حقیقت دروازه شمالی خراسان قدیمی محسوب می شود. خراسان شمالی از نظر طبیعی محصور بین دو رشته کوه کپه داغ در شمال و دنباله البرز یعنی آلاداغ , شاه جهان در جنوب و مجموعاً سرزمینی کوهستانی با دشت های حاصلخیز در میان کوه ها می باشد که شرایط بسیار مساعدی برای کشاورزی و دامپروری دارد.استان خراسان شمالی حدود 28100 کیلومتر مربع وسعت دارد که از 14 استان کشورمان و 51 کشور دنیا بزرگتر است جمعیت این استان نیز از 7 استان کشور بیشتر می باشد.خراسان شمالی از شمال به کشور ترکمنستان 270 کیلومتر مرز مشترک دارد همچنین از شرق و جنوب با استان خراسان رضوی و از مغرب به استان گلستان و از سمت جنوب غربی با استان سمنان همسایه می باشد.

آب و هوا

 دارای آب و هوای متنوعی است ولی آب و هوای غالب در این منطقه؛ سردکوهستانی است.

وسعــــت

۲۸۱۷۹ کیلومتر مربع

جمعـیــت

  حدود ۸۰۰۰۰۰ نفر

 تقسیمات

 6 شهرستان ،۱۵ بخش ،۴۰ دهستان و۸۶۲ روستای دارای سکنه

  

پیشینه تاریخی :

درباره تاریخ این خطه از ایران زمین بایستی گفت: به طور كلی خراسان جزء ساتراپی پهناور پرثوه بوده است.این ایالت پهناور دردوره باستانی قرارگاه و کشور نیرومند اشکانیان شد و درآغاز تاریخ ایران باستان، مادها را به سوی خود کشانید. خراسان شمالی گذشته از جایگاه طبیعی، جغرافیایی و دارا بودن منابع سرشار زیر زمینی، از لحاظ تاریخی نیز از کهن سال ترین مناطق ایران به شمار می رود و از گذشته های دور دارای فرهنگی درخشان بوده است.

 جاذبه های طبیعی

منظقه ییلاقی زوارم:

در منطقه ییلاقی زوارم که در طول 25 کیلومتر از ابتدای دره زوارم تا کوه‏های تخت میرزا و شخری امتداد می‏یابد، چشمه‏سارها، آبشارها، حوضچه‏های سنگی، کوه‏های سر به فلک کشیده، باغ‏های میوه، رودخانة پر آب، مراتع غنی و انواع گیاهان دارویی و خوراکی موزائیک بسیار زیبایی از طبیعت را به نمایش درآورده‏اند.

رودخانه زوارم، از کوه‏های جهان ارغیان موسوم به تخت میرزا سرچشمه می‏گیرد و در مسیر خود مزارع و باغ‏های روستاهای زوارم، شیرآباد، ورقی، عبدآباد و توده را مشروب می‏سازد و به رودخانه اترک می‏پیوندد. سواحل این رودخانه اتراق‏گاه‏های مناسبی برای گردشگران دارد.

چشمه بش قارداش و بابا امان - بجنورد

این چشمه در 8 كیلومترى جنوب بجنورد و در شرق جاده بجنورد به اسفراین، در فاصله تقریبى یك كیلومترى جاده واقع شده است. در وجه تسمیه آن گفته می‏شود كه پنج برادر در این نقطه غیب شده‏اند. آب چشمه بش قارداش در ردیف آبهاى بیكربناته كلسیك سولفاته كلروره سرد به همراه سیلیس و آهن است. استفاده از این‏گونه آبها در درمان اختلالات دستگاه گوارش، یارى رساندن به سوخت و ساز بدن و كاهش ورم روده‏ها توصیه شده است.

علاوه بر چشمه بش قارداش ، چشمه باباامان در شهرستان بجنورد نیز معروفیت زیادى دارد.

 

رشته كوه آلاداغ

آلاداغ رشته كوه طویلى است كه طول آن حدود 170 كیلومتر است، و در بین «كورخود» در غرب و بینالود در شرق قرار گرفته است. آلاداغ در شمال، توسط دره اترك محدود می‏شود و در جنوب، به طرف اسفراین و جاجرم پایین می ‏آید. مرتفع‏ترین نقطه آن به ارتفاع 3220 متر در قله شاه جهان قرار گرفته است كه بخش مركزى این رشته كوه را به وجود می‏آورد.

رشته كوه كورخود

رشته كوه كورخود، با جهت شرقى-غربى، در منتهى الیه غربى استان خراسان شمالى قرار دارد. طول این رشته كوه در حدود 75 كیلومتر و متوسط عرض آن 7 كیلومتر است. بلندترین نقطه رشته كوه كورخود 2819 متر ارتفاع دارد كه در 36 كیلومترى جنوب غربى شهرستان آشخانه واقع شده است.

 رودهاى كاستان، شاه آباد،گرگان و كوركلى از این رشته كوه سرچشمه می‏گیرد و روستاهاى چمن بید، زرد، كاستان، قلانو و اسپاخو و... در دامنه‏هاى شرقى این رشته‏كوه قرار دارند. چشمه‏هاى فراوانى از رشته كوه كورخود به خارج تراوش می‏كند كه از جمله مهم‏ترین آن‏ها می‏توان به چشمه‏هاى توگن، حماملو، گكدو، بیگلربیگى و آلمه اشاره كرد.

كوه‏هاى كپه داغ‏

كوه‏هاى كپه داغ بخشى از رشته كوه‏هاى هزار مسجد هستند كه در شمال‏ شرقى استان خراسان شمالى واقع شده ‏اند. هرچند كه كوه‏هاى كپه داغ جزیى از سلسله كوه‏هاى البرز محسوب می‏شوند، اما براى خود واحد ساختمانى مستقلى را تشكیل میدهند.

 كوه‏هاى كپه داغ، كه كوه‏هاى مرزى بین شهرهاى استان خراسان شمالى و جمهورى تركمنستان را تشكیل می‏دهند، در واقع میان رشته كوه‏هاى بالخان در جمهورى تركمنستان در غرب، و ارتفاعات شمال افغانستان در سمت شرق قرار گرفته‏اند. بلندترین نقطه كوه‏هاى كپه داغ 2949 متر است و رودهاى شیرین دره و خرتوت از این كوه‏ها سرچشمه گرفته و به رود اترك می‏ریزند.

رود قره سو ، اسفراین

این‌ رود در دره‌ اسفراین جریان‌ دارد و از دامنه‌ جنوبی‌ آلاداغ‌ و كوه‌ شاه‌ جهان‌ در شمال‌سرچشمه‌ می‌گیرد و پس‌ از مشروب‌ كردن‌ جلگه‌ جاجرم‌ از طرف‌ شمال‌ به‌ جنوب‌ جریان‌ می‌یابد و به‌ كال‌شوردر جنوب‌ سبزوار می‌پیوندد و سرانجام‌، در كویر و نمكزار فرو می‌رود. سرچشمه‌های‌ این‌ رودخانه‌ واجدارزشهای‌ تفرجگاهی‌ است‌.

رود اترك-شیروان

این رود از كوههاى هزار مسجد، آلاداغ و بینالود سرچشمه می‏گیرد و شاخه اصلى آن از نواحى روستایى قوچان، به همراه رودخانه‏هاى شیرین چاى و سومبار كه به آن مى‏ریزند، قسمتى از مرز ایران و تركمنستان را تشكیل مى‏دهد و سپس به دریاچه خزر مى‏ریزد. این رودخانه در بعضى از حواشى و سواحل، از قابلیت‏هاى تفرجگاهى برخوردار است.

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
چه مطالبی بیشتر در وبلاگ قرار بگیرد؟


صفحات جانبی
سایتهای مفید
خواندنی
كوروش كبیر: سه چیز را با احتیاط بردار:قدم,قلم,قسم سه چیز را پاك نگه دار: جسم,لباس,خیال. از سه چیزكار بگیر:عقل,همت,صبر از سه چیز خود را دور نگه دار:افسوس,فریاد ,نفرین. سه چیز را آلوده نكن:قلب,زبان,چشم اما سه چیز را هیچ گاه فراموش نكن:خدا,مرگ,دوست.
ارتباط با مدیر سایت
آدرس ایمیل ما: HesabPardazan.Amin@gmail.com HesabPardazan@yahoo.com ارسال مستقیم پیام به ایمیل مدیریت
مطالب خواندنی